May
The crazy of years of speed by Gabriele Ogiva, Federica Biondi: Concorso Bei Doc
Fellinopolis by Silvia Giulietti: Bei Doc - Italia
The Hug. Story of Antonino and Stefano Saetta by Davide Lorenzano
Think Poetic by Luca Immesi: Concorso Bei Doc
Bad Mood by Loris Giuseppe Nese: Experimental
18 Presents by Francesco Amato: Youngs' David
Anne by Domenico Croce, Stefano Malchiodi: Best Short
Bad Tales by Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo: Best Editor
Citizenzs of the World by Gianni Di Gregorio: Best Adapted Screenplay
Hammamet by Gianni Amelio: Best Make-Up (Luigi Ciminelli, Andrea Leanza, Federica Castelli)
Hidden away by Giorgio Diritti: Best Film, Best Director, Best Actor in a Leading Role (Elio Germano), Best Cinematographer, Best Art Direction, Best Hairdresser (Aldo Signoretti), Best Sound (Carlo Missidenti, Filippo Toso, Luca Leprotti, Marco Biscarini, Francesco Tumminello)
Kidz by Giuseppe Bonito: Best Original Screenplay
The Life ahead by Edoardo Ponti: Best Actress in a Leading Role (Sophia Loren)
Miss Marx by Susanna Nicchiarelli: Best Producer, Best Music, Best Costume Design
My name is Francesco Totti by Alex Infascelli: Best Documentary
The Predators by Pietro Castellitto: Best Debut Director
Rose Island by Sydney Sibilia: Best Actress in a Supporting Role (Matilda De Angelis), Best Actor in a Supporting Role (Fabrizio Bentivoglio), Best Visual Effects (Stefano Leoni, Elisabetta Rocca)
Tolo Tolo by Luca Medici aka Checco Zalone: David of the Audience, Best Original Score
Cuban dancer by Roberto Salinas: Arts and Culture
Fire at Sea by Gianfranco Rosi: Masters
Notturno by Gianfranco Rosi: Masters
El Sicario - Room 164 by Gianfranco Rosi: Masters
We are the Thousand by Anita Rivaroli: Music
Cuban dancer by Roberto Salinas: Best of Fests
I’ll Stand by You by Virginija Vareikyte, Maximilien Dejoie: DOK.panorama
Molecules by Andrea Segre: Best of Fests
The Rossellinis by Alessandro Rossellini: DOK.panorama
A Chiara by Jonas Carpignano: Quinzaine des Réalisateurs - Europa Cinemas Cannes Label
Europa by Haider Rashid: Quinzaine des Réalisateurs - Beatrice Sartori Award
France by Bruno Dumont: In Competition
Futura by Pietro Marcello, Francesco Munzi, Alice Rohrwacher: Quinzaine des Réalisateurs
Marx Can Wait by Marco Bellocchio: Cannes Première - Official Selection
Onoda - 10.000 nights in the jungle by Arthur Harari: Un Certain Regard - Film d'Ouverture
Oscar Micheaux - The Superhero Of Black Filmmaking by Francesco Zippel: Cannes Classics
The Parents' Room by Diego Marcon: Quinzaine des Réalisateurs - Courts Métrages
Small Body by Laura Samani: Semaine de la Critique
The Story of My Wife by Ildikó Enyedi: In Competition
The Tale of King Crab by Alessio Rigo de Righi, Matteo Zoppis: Quinzaine des Réalisateurs
Three Floors by Nanni Moretti: In Competition
Festival del Cinema Italiano - Japan
An Almost Ordinary Summer by Simone Godano
Bad Tales by Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo
Dafne by Federico Bondi
Hidden away by Giorgio Diritti
If Only by Ginevra Elkann
Kidz by Giuseppe Bonito
Padrenostro by Claudio Noce
The Predators by Pietro Castellitto
Sole by Carlo Sironi
Thou Shalt Not Hate by Mauro Mancini
The Ties by Daniele Luchetti
International Short Film Festival Oberhausen
Mille cipressi by Luca Ferri: Internationaler Wettbewerb
Jeonju International Film Festival
Conference by Ivan I. Tverdovskij: World Cinema
The first wave - Milan in the time of Covid-19 by Benedetta Argentieri, Riccardo Bartoli, Pietro Belfiore, Antonio Bocola, Elisabetta Boi, Sabina Bologna, Chiara Brambilla, Elena Brunello, Duccio Brunetti, Angelo Camba, Chiara Campagnuolo, Simone Cannata, Giovanni Cantani, Saverio Cappiello, Bruno Chiaravalloti, Michele Ciardulli, Alberto Corba, Alberto Danelli, Nina Di Majo, Davide Galloni, Fabio Garofalo, Nikolas Grasso, Carolina Guajana, Fabrizio Lopresti, Nikola Lorenzin, Luca Lucini, Marco Maccaferri, Paolo Marelli, Danae Mauro, Lidia Gemma Meriggi, Alessandro Merletti De Palo, Angela Molteni, Matteo Montelatici, Marco Mucig, Niccolò Natali, Gianfranco Pannone, Filippo Pascuzzi, Luca Piccirilli, Stefano Poletti, Davide Preti, Carlo Prevosti, Federica Ravera, Luca Rigon, Simona Risi, Gabriela Romani, Michael Rotondi, Jacopo Santambrogio, Marco Scotuzzi, Marianna Schivardi, Paolo Simeone, Giorgia Soi, Monica Stambrini, Tekla Taidelli, Armando Trivellini, Francesco Villa, Beata Winiarska, Daniele Zanzari, Ludovica Zedda: Special Focus: Corona, New Normal
Guerra e pace by Massimo D'Anolfi, Martina Parenti: Frontline
Here we are by Nir Bergman: Cinema Fest
Miss Marx by Susanna Nicchiarelli: World Cinema
Paolo Conte. Via Con Me (It's Wonderful) by Giorgio Verdelli: World Cinema
Two Forgotten Boxes - A trip to Vietnam by Cecilia Mangini, Paolo Pisanelli: Masters
Bad Mood by Loris Giuseppe Nese: International Short Competition - Best Animated Film
Fellinopolis by Silvia Giulietti: Somewhere in Europe
Seattle International Film Festival
200 Meters by Ameen Nayfeh: Show Me The World!
Bad Tales by Damiano D'Innocenzo, Fabio D'Innocenzo: Provocateurs
The Bears' Famous Invasion of Sicily by Lorenzo Mattotti: Films4Families
Sanremo by Miroslav Mandic: Official Competition
Taiwan International Documentary Festival
Selfie by Agostino Ferrente: International Competition
Fortuna – The Girl and the Giants by Nicolangelo Gelormini: Panorama
Pinocchio by Matteo Garrone: Literature in Film
Trash by Francesco Dafano, Luca Della Grotta: International Competition